Przejdź do głównej zawartości

Aga w, a trois crayons

Moja próba w a trois crayons
 
materiały

Niedościgniony wzór
 
Technika znana przynajmniej od renesansu. W epoce rokoko ,a  trois crayons (węgiel, biała kreda, sangwina), opanowało do perfekcji kilku wybitnych twórców najbardziej znanych, można powiedzieć reprezentatywnych dla epoki i charakteru pracy w tej technice. Mogę  tutaj wymienić: Watteau, Fragonarda, Greuze'a czy Bouchera. To genialni mistrzowie, których dzieła podziwiamy wszyscy do dzisiaj. Szczególnym uwielbieniem darzę obrazy Bouchera, zwłaszcza te ukazujące mityczną Ledę z łabędziem. Ale w odniesieniu do techniki "trzech kredek", to właśnie rysunki i szkice  Greuze'a, tworzone były z największą ekspresją, szybką zdecydowaną kreską i mocnym światłocieniem. Portret Agi, zapewne jeden z kilku jakie powstaną, wykonałem z wielką radością i lekkością w rysowaniu trzema pastelami, po długim okresie nierysowania w ogóle. W wielu Jej fotografiach, co także przeniosło się na mojego autorstwa konterfekty , łatwo zauważalna jest cecha wspólna - tęsknota, melancholia, niespełnione marzenie w spojrzeniu postaci. Myślę, że właśnie dzisiaj w Wielki Piątek, o tej tęsknocie portretowanej kobiety, można powiedzieć więcej, mając nadzieję, że Aga nie będzie, miała mi tego za złe. Odrzuciłem tutaj motywy fantasy. Zależało mi na oddaniu tego co współczesne, co dzieje się tu i teraz - na obrazie, w duszy i życiu kobiety. Nie miałem zamiaru zniekształcać tego, burzyć prawdy o Niej, przesłodzonym sielankowym obrazkiem. Wybrałem pastele jako narzędzia stworzone do szybkiej ekspresyjnej pracy i wiem, że był to wybór właściwy. Wracając do melancholijnego spojrzenia portretowanej, pięknej kobiety - jeśli zastanawiacie się jaka tęsknota kryje się za tymi oczami, to wydaje mi się, że jedyną odpowiedzią (zwłaszcza dzisiaj) będzie tutaj jedno, niezwykle ważne dla Kobiety słowo. Macierzyństwo.

Komentarze

 1. nie poznałam się :)
  Fakt, tak nostalgicznie, niby współcześnie ale bardziej tchnie klimatem niż poprzedni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, to dość swobodna interpretacja. Skupiałem się na cechach charakterystycznych i proporcjach. Próbuję odejść od dosłowności. Klimat. Masz rację jest go tutaj znacznie więcej. To zasługa miękkości pastelowego rysunku.
   Pozdrawiam Cię Muzo !

   Usuń
 2. Podoba mi się taka interpretacja ;) Nie wiedziałam co to sangwina, ale już sprawdziłam gdyż jestem totalnym amatorem ;) Rzeczywiście świetnie wyglądają te rysunki Tak myślałam właśnie kiedyś jak powstają takie prace, a to takie połączenie technika "trzech kredek" Zobaczę sobie jeszcze te szkice wybitnych artystów Drogi Robercie gorąco polecam książkę autora David Weiss "Nagi przyszedłem" - czytałam ją jednym tchem Jest to powieść o Rodinie, a może ją czytałeś ;)
  Chcę również przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka , a także odpoczynku w rodzinnym gronie

  OdpowiedzUsuń
 3. Po książkę sięgnę w wolnej chwili. Naturalnie genialnych dzieł Rodina, trudno po prostu nie znać. Dobrze Cię widzieć tutaj anielska duszo ) Wypoczywaj podczas tych Świąt, jeśli to możliwe... Pozdrawiam ciepło, także Twoją siostrę z tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Suche pastele. Próby z martwą naturą

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w pastelach. Zmagam się więc ostatnio z tą materią. Oczywiście najlepiej zacząć od martwych natur. A ta kompozycja wydała mi się na tyle udana, żeby umieścić ją w blogu. Pastele w sztabkach, zwyczajne szwejkowskie Koh i Noory.

Do pewnej książki z poezją. " Rozdziały" Bogumiły Jęcek

Przegląd
Minęły już dwa lata odkąd powstały te rysunki. A powstały do tomiku poezji pani Bogumiły Jęcek, pt. "Rozdziały". Jak rzadko, byłem zadowolony z  tych ilustracji. Nie przeciążyłem kompozycji nadmiarem szczegółów. Postawiłem na linearny rysunek tuszem, prawie pozbawiony światłocienia. Dzisiaj okazało się, że wydawca wykorzysta tylko jeden rysunek na okładkę tomiku. To ilustracja do wiersza - Przegląd.  Wewnątrz samej książki ilustracji nie będzie. Trochę żal, ale nie uważam czasu spędzonego przy ilustracjach za stracony. Pani Bogumile wdzięczny jestem za zgodę na ujawnienie tytułu tomiku. Jeśli komukolwiek z czytelników bloga wpadnie w ręce opisywany tomik, zachęcam podczas czytania wierszy, do ponownego spojrzenia na te rysunki.

                                                     Wyznanie partyzanta


                                                              Katyń


                                   …